ضد یخ چهار فصل

فرمول ضد یخ چهارفصل

تقریبا همه مردم دنیا می دانند که خودرو جزو مهم ترین وسائط نقلیه در زندگی امروزی بشمار میرود و خیلی از افراد برای انجام بیشتر کارهای خود از آنها استفاده می کنند. از این رو خودرو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و باید به اندازه کافی از آن مراقبت کرد. از طرفی با در نظر گرفتن روند صعودی قیمت خودرو و قطعات آن، بسیاری از افراد می کوشند تا در سالم نگهداشتن خودرو تمام سعی خود را کرده و اجازه ندهند که تعمیرات و سرویس های کوچک و پیش پا افتاده موجب صدمات جدی به خودرو شود و علاوه بر هزینه های بسیار بالا، سلامت خودرو را تحت الشعاع قرار دهد. همان طور که میدانید بعضی از قطعات مصرفی خودرو در ازای هر چند کیلومتر پیمایش مشخص و یا سالیانه باید تعویض شوند؛ مانند لنت های ترمز، تیغه های برف پاک کن، صافی بنزین و قطعات مشابه آنها، علاوه بر اینها سرویس هایی نیز باید هر چندوقت یکبار و یا هرچند کیلومتر یکبار باید انجام شود. برای مثال تعویض روغن، تعویض و شارژ آب رادیاتور(که گاها ممکن است در اثر سالم نبودن درپوش رادیات و یا دلایل دیگر، تبخیر شده باشد)، تعویض و شارژ به موقع ضد یخ و موارد دیگر.

اما همانطور که می دانید، ضد یخ علاوه بر جلو گیری از منجمد شدن، باید ویژگی های دیگری نیز داشته باشد، از قبیل داشتن خاصیت ضد جوش و ضد خوردگی.

اما دلیل اینکه ما باید در فصول مختلف از این مواد استفاده کنیم این است که در فصل سرد سال مایعی که داخل موتور قرار دارد اگر نقطه انجماد بالایی نداشته باشد، با سرد شدن هوا ممکن است یخ بزند و موتور و سایر اجزای آن را دچار مشکلات زیادی کند. در فصول گرم سال نیز باید از جوش آوردن آن جلوگیری کرد، چرا که آن هم علاوه بر مشکلات زیاد میتواند هزینه های زیادی را بهمراه داشته باشد، مخصوصا اگر باعث از کار افتادن موتور خودرو شود.

با توجه به مطالبی که به آنها اشاره کردیم، تعویض و شارژ به موقع ضد یخ می تواند از بروز مشکلات زیادی جلوگیری کرده و علاوه بر آن طول عمر خودرو را افزایش دهد. پس در انتخاب یک ضدیخ مناسب باید دقت کرد، چرا که بازار پر است از نمونه های بی کیفیت و تقلبی که بسیاری از افراد جامعه برای سود بیشتر اقدام به تهیه و فروش آن ها میکنند. ضد یخ های بی کیفیت نیز بدلیل وجود مواد نامرغوب در ساختارشان می توانند به خودرو آسیب وارد کنند.

مهم ترین مزایای استفاده از ضد یخ :

1- در روز های سرد سال از یخ زدگی آب داخل رادیاتور جلوگیری می کند.

2- در روز های بسیار گرم سال نیز از جوش آمدن آب جلوگیری می کند.

3- از خوردگی و زنگ زدگی قطعات جلوگیری می کند.

با توجه با مطالبی که تا به حال به آنها پرداختیم، متوجه شدیم که ضدیخ برای سلامت خودرو بسیار ضروری بوده و باید توجه داشت که تنها یکبار ریختن آن کافی نیست و باید آن را به موقع تعویض کرد تا بتوان از آسیب های ممکن جلوگیری کرد. تعویض به موقع ضد یخ مزایای بسیاری را برای شما بهمراه خواهد داشت، چرا که با گذشت زمان، مایع خنک‌کننده موتور خاصیت اولیه خود را از دست داده و تا حدودی اسیدی می‌شود و این باعث می‌شود که این مایع بار الکتریکی پیدا کند. از آنجا که جریان بسیار ضعیف الکتریکی نیز میتواند خوردگی ایجاد کند، باید بسیار مراقب این قضیه باشیم. زیرا قطعه آلومینیومی در مقابل خوردگی ناشی از الکترولیز بسیار حساس می باشد.

ویژگی های فرمولاسیون ضد یخ آتامان:

 • بازه دمایی بالا برای نقطه یخ زدگی و نقطه جوش (-48 تا +116 درجه سانتیگراد)
 • دارای خاصیت ضد خوردگی
 • دارای خاصیت ضد رسوب
 • جلوگیری از پوسیدگی و ترک برداشتن قطعات لاستیکی و پلاستیکی سیستم خنک کننده خودرو
 • عدم استفاده از مواد سمی و خطرناک برای انسان و محیط زیست
 • دارای پایداری در عملکرد شیمیایی
 • دارای بوی مطبوع
 • عدم آسیب رسانی به بدنه یا سایر قسمت های خودرو در صورت تماس با آنها
 • عدم استفاده از الکل های صنعتی در فرمولاسیون
 • ضد احتراق
 • دارای ضریب بالای انتقال حرارت
 • قیمت تمام شده بسیار مناسب
 • در دسترس بودن تمام مواد تشکیل دهنده در بازار مواد شیمیایی ایران و همچنین واحد فروش مواد اولیه شرکت آتامان
 • آسان بودن تولید بدون نیاز به ادوات پیچیده
 • و مزیت های بی شمار دیگر

مواد تشکیل دهنده

مهم ترین ماده ای که در تولید ضدیخ باید به آن توجه کنید، مایع خنک کننده ای است که در فصل سرما از یخ زدگی جلوگیری کند و باعث آسیب به خودرو نشود.

 • اتیلن گلایکول

اتیلن گلیکول مایعی نم گیر با ویسکوزیته کم، خنثی، بی رنگ و روشن با بوی مشخصه ضعیف و مزه شیرین می باشد. مونو اتیلن گلیکول به هر نسبتی با آب قابل امتزاج است. مونو اتیلن گلیکول با الکل های سبک مثل متانول، اتانول، پروپانول ها و الکل های چهار و نیز پنج کربنه امتزاج پذیر است. استفاده عمده از اتیلن گلیکول به عنوان یک عامل برای انتقال حرارت با روش همرفتی است، به عنوان مثال، این ماده درخودرو و رایانه هایی که سیال کاری خنک کننده آن ها مایع است به کار می رود. اتیلن گلیکول معمولا در سیستم های تهویه مطبوع در سیستم آب سرد نیز استفاده می شود.

عامل ضد جوش

برای اینکه شما یک ضد یخ چهار فصل داشته باشید باید حتما در فرمولاسیون آن از موادی که از جوش آوردن نمونه جلوگیری کند استفاده کنید. از این رو باید ماده ای را انتخاب کنید که با فرمولاسیون شما سازگاری داشته باشد.

آب

در این فرمولاسیون آب یکی از اجزای سازنده فرمولاسیون است. بنابراین باید توجه ویژه ای به کیفیت آب مصرف شده در تولید صورت بگیرد. سختی آب یکی از علل اصلی بسیاری از مشکلات تولید است و همچنین کلر آزاد موجود در آبهای تصفیه شده جهت شرب نیز میتواند ظاهر شفاف و دلنشین محصولات تولید شده توسط مجموعه ی شما را کدر نموده و محصول را نامرغوب جلوه دهد. در استاندارد تعیین شده برای آب مصرفی مواد معدنی موجود در آب به دو دسته ی سمی و غیر سمی تقسیم شده و برای هرکدام ویژگی های خاصی در نظر گرفته شده است که رعایت آن ها برای بالا بردن کیفیت محصول تولیدی بسیار مهم است. چنانچه آب مورد استفاده جهت تولید در واحد تولیدی شما از استانداردهای ذکر شده پیروی نمی کند می توانید با مهندسان و کارشناسان قسمت تصفیه آب شرکت فنی مهندسی کیمیا صنعت آتامان مشورت نمایید تا راه حلی مناسب و کم هزینه برای تامین آب دارای کیفیت بالا در نظر گرفته شود.

عامل ضد خوردگی

در فرمولاسیون یک ضد یخ خوب، وجود یک عامل ضد خوردگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که مواد تشکیل دهنده ضد یخ می توانند به ساختار بدنه فلزی که با آن در تماس هستند آسیب وارد کنند و آن را دچار خوردگی کنند.

فرمولاسیون

درصد جرمیمواد تشکیل دهندهردیف
25عامل ضد یخ1
22.5عامل ضد جوش2
2.5عامل ضد خوردگی3
50آب4

این فرمولاسیون در واقع برای این است که شما یک پیش زمینه از مواد تشکیل دهنده این محصول داشته باشید، عزیزانی که تمایل به دریافت مشاوره رایگان، دفترچه فرمولاسیون اصلی و روش تولید برای این محصول پر فروش را دارند می توانند از طریق شماره های زیر با ما در
تماس باشند:

02144444502

02144413413

02146132807

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.